Pravá žuvačka

Živica na žuvanie

Kúsky mastichy, jednotlivé kryštály, majú rôznu tvrdosť a veľkosť. Po vyčistení a sušení sa masticha triedi podľa veľkosti do troch skupín a takto rozdelená sa ďalej predáva, takže kúpiť môžete mastichu veľkú, strednú a malú (na Slovensku sú momentálne dostupné veľké a stredné kryštály). Rozdiel nie je len vo veľkosti, ale ako zistíte pri jej ochutnávaní, aj v chuti a vôni. Všeobecne sú najobľúbenejšie práve veľké kúsky.

Surovú mastichu kúpite v rôznych gramážach. Výhodné je najmä praktické balenie v kovovej krabičke.  Po vyžuvaní všetkých kryštálov si môžete kúpiť akékoľvek balenie a kryštály do krabičky presypať.

Rituál žuvania mastichy

Okrem veľkosti sa kryštály líšia aj tvrdosťou, popri veľkých a krehkých kúskoch môžete nájsť aj veľmi mäkké a lepivé. Majte na pamäti, že je vhodné kombinovať tvrdé a mäkké kúsky a pripraviť si tým na žuvanie veľmi príjemnú zmes. Ak ste v žuvaní mastichy začiatočníci, začnite ju žuť len na predných zuboch, tým zabránite, aby sa vám niektorý z kúskov zalepil na stoličky.

Nie je to veda, ale ešte jedna rada na začiatok, napite sa pred žuvaním čistej vody. Podporíte tak tvorbu slín. Snažte sa vybrať si na úvod skôr tvrdší kúsok (overte si tvrdosť prstom/nechtom) a ten rozžujte. Pokiaľ je príliš tvrdý, pridajte mäkký a naopak. Tento rituál môže byť zaujímavý aj pre fajčiarov. Masticha pomôže prekryť cigaretový pach a neskôr možno nahradíte cigarety mastichou a urobíte tým ešte viac pre svoje zdravie.

Oveľa jednoduchšie je ale na začiatok mastichu iba cmúľať ako cukrík. Teplom vašich úst masticha zmäkne a po jej zmäknutí ju už môžete voľne žuť v ústach ako žuvačku.

Mastichu odporúčame žuvať pre efektívne využitie jej účinných látok aspoň 15-20 minút, ale samozrejme ju môžete žuvať aj oveľa dlhšie. Masticha počas žuvania nemení svoje vlastnosti tak ako bežné priemyselne vyrobené žuvačky. Takže ak to vydrží vaša čeľusť, môžete ju žuť aj celý deň (podľa jedného z výskumov s každou minútou masticha zabíja viac baktérií spôsobujúcich zubný kaz). Ak mastichu vyberiete z úst, opäť stvrdne a neskôr ju môžete opäť rozžuť.

Mastichové žuvačky

ELMA, mastichová klasika

Žuvačky ELMA sú tradičné a v Grécku ich uvidíte na každom kroku, pretože na každom kroku je tam nejaká trafika. Odporúčame žuvačky ELMA Classic, sú síce s cukrom, ale najviac si zachovávajú pôvodnú chuť mastichy. Tradičnú ponuku ELMA dopĺňajú ďalšie druhy bez cukru s prírodnými sladidlami – ELMA Dental s fluórom a ELMA Sugar Free.  Tieto tri žuvačky majú zároveň najväčší podiel mastichy – 5%, preto sú aj o niečo drahšie ako ostatné.

Asociácia pestovateľov mastichy z Chiosu stále experimentuje s novými typmi. Bohužiaľ zmizli z trhu veľmi dobré ELMA Fresh, ktoré sa robili so škoricou a mätovou príchuťou. Namiesto nich sú na trhu zaujímavé príchute ružová, citrónová a mätová – ELMA Lemon, ELMA Rose a ELMA Spearmint. Tieto žuvačky obsahujú 2,5 % mastichy.

Pryskyřice vyvěrající z mastichového stromu.

 

chios mastic

liečivá kvapka živice

"Masticha je pre mňa teraz hlavne vášeň, zaujme sviežou chuťou a sľubnou vôňou. Vyliečené vredy, koniec problémov so žalúdkom a trávením, ochrana zubov ... to sú bonusy navyše."

Použité obrázky sú pôvodné fotografie autorov tohto webu alebo sa jedná o fotografie použité so  súhlasom ich autorov.  Uvedené texty sú pôvodnými textami autorov tohto webu.

Použitie obrázkov a textov a predovšetkým akékoľvek ich publikovanie je zakázané.

Kontakt

Ak máte otázky alebo námety, kontaktujte nás, radi Vám odpovieme.

Odosielanie formulára...

Došlo k chybe na serveru.

Formulár bol přijatý.

Captcha Image