Rady pre nákup

Čo kúpiť

Výrobkov z mastichy je veľa. Na Chiose môžete kúpiť mastichové sušienky, mastichovú kávu, mastichové cukríky, či mastichový likér. Ak vám budú chutiť, vyskúšajte, ale určite nečakajte, že vás zbavia helikobaktera pylori.

Čo naopak musíte vyskúšať, ak budete mať príležitosť, je mastichová kozmetika. A to už kvôli jej charakteristickej vôni. Masticha je v nej často kombinovaná s miestnymi bylinami, citrusmi a ďalšími prísadami, čo vytvára pre nás úplne nové kombinácie vôní.

Pre svoje terapeutické účinky je najzaujímavejšia masticha vo svojej pôvodnej podobe.

Surová masticha, kryštály

Surová masticha, mastichové slzy alebo kryštály, to je tá pravá masticha, ako ju poznal Galén. Tá, ktorú chránila opevnená Mastichochoria a ktorú sa snažili získať dobyvatelia Chiosu. Vyskúšajte všetky veľkosti a spoznáte, že sa chuťovo líšia. Teraz ju kúpite už aj na Slovensku a v Čechách. Kúpite ju v e-shopoch ale aj v kamenných predajniach.

Tu je zoznam všetkých predajcov originálnych produktov z Chioskej mastichy na Slovensku.

Ak niekedy zavítate na Chios, môžete vyskúšať rôznu produkciu ponúkanú na ulici alebo v obchodoch so suvenírmi, ale doma odporúčame kupovať iba originálne balenia mastichy priamo od Chios masticha growers association. To vyzerá takto. Budete mať istotu, že nekupujete bezcennú živicu z čínskej Alibaby.

Nám sa podarilo navštíviť centrálu Chios masticha growers association, čo je monopolná organizácia pre obchod s Chioskou mastichou (jej centrála vyzerá skôr ako banka, než ako poľnohospodárska firma) a prezrieť si jej výročné správy. Je zrejmé, že surová masticha je hlavným vývozným produktom do tradičných odberateľských krajín ako sú Turecko, Egypt a Blízky Východ. Surovú mastichu nasledujú v úspešnosti žuvačky ELMA.

Žuvačky ELMA

Poznáte žuvačky ELMA? Asi skôr nie. V Grécku a na Blízkom Východe mastichové žuvačky ELMA znamenajú to, čo u nás Wrigleys. Žuvačky vo forme dražé sa dodávajú v rôznych variantoch, vrátane príchute ruža a citrón.

Na ELMA Classic (tie by ste ochutnať mali) bolo v minulosti napísané: „Chioská masticha zabíja helicobater pylori“. Ale pokiaľ chcete skutočne liečiť žalúdočné vredy a zbaviť sa helikobaktera, kúpte si namiesto žuvačiek mastichový prášok alebo mastichové kapsule.

Mastichové kapsule

Jedná sa o pomerne nový výrobok, ktorý je priamo určený na odstránenie helicobactera pylori a liečbu tráviacich ťažkostí. Najprv sa predával len samotný prášok, ale forma kapsulí je praktickejšia a navyše zaručuje presnejšie dávkovanie.

Vzhľadom na to, že sa jedná o tak účinný a jedinečný prostriedok na liečbu vredov s vynikajúcimi výsledkami pri redukcii helikobaktera pylori, jedná sa žiaľ tiež o najčastejšie falšovaný a upravovaný prípravok. Pokiaľ na webe budete hľadať mastichový prášok alebo kapsuly, nájdete desiatky rôznych výrobkov. Niektoré nemusia vôbec obsahovať chioskú mastichu, iné môžu byť riedené iným práškom alebo plnivami. Mastichové kapsule majú obsahovať 100% chioskú mastichu bez akýchkoľvek prísad. Keď sme sa pýtali na tento  problém Asociácie pestovateľov mastichy, potvrdili nám, že parazitovanie na mene mastichy ich trápi, ale žiaľ je pre nich veľmi ťažko riešiteľný. Odporúčame Vám kupovať iba originálne mastichové kapsuly v pôvodnom balení od výrobcu.

Mastichový prášok (púder)

Samotná Asociácia vyrába riedený prášok. Miešanie mletej mastichy s inými zložkami má ale v týchto prípadoch svoj význam. Existujú dva varianty: prášok s maltodextrínom, ktorý je určený pre potravinárstvo, a prášok s inulínom, ten má rovnaký účinok ako mastichové kapsuly, akurát dávkovanie je trochu komplikovanejšie.

Kde nakupovať

Pre nákup na Chiose a v celom Grécku odporúčam sieť Masticha Shop. Sú to moderné obchody zamerané na mastichové výrobky a kúpite tu aj pekné suveníry.

Distribútorom mastichových produktov pre Slovensko je spoločnosť ABNOBA. Prevádzkujeme pre Vás eshop www.mamazem.sk. Nájdete tu veľa informácií o mastiche, ale tiež rôzne rady, tipy a zoznam viac ako 40 predajní po celom Slovensku, prakticky mastichu kúpite v každom väčšom meste.

Na vaše otázky ohľadom mastichy vám radi odpovieme v našej poradni.

V Čechách nakúpite u českého distribútora mastichy, spoločnosti NOTIA, alebo u jej obchodných partnerov. V obidvoch prípadoch nájdete oficiálny zoznam predajcov, u ktorých si môžete byť istí, že predávajú len originálne produkty.

Žuvačky ELMA podobne ako mastichu, dostanete u predajcov. Alebo dávame do pozornosti výhodný balíček žuvačiek, u ktorého neplatíte poštovné a máte možnosť vyskúšať naraz všetky dostupné príchute.

Prodejna mastichy Benakis.
Logo českého a slovenského prodejce mastichy.
Tradiční žvýkačka ELMA Classic.
Mastic capsules - čistá masticha v želatinové kapsli. Zabiják helicobacter pylori.
Mastichové krystaly v plechové krabiččce.
Ústředí Chios Mastic Growers Association.

 

chios mastic

liečivá kvapka živice

"Masticha je pre mňa teraz hlavne vášeň, zaujme sviežou chuťou a sľubnou vôňou. Vyliečené vredy, koniec problémov so žalúdkom a trávením, ochrana zubov ... to sú bonusy navyše."

Použité obrázky sú pôvodné fotografie autorov tohto webu alebo sa jedná o fotografie použité so  súhlasom ich autorov.  Uvedené texty sú pôvodnými textami autorov tohto webu.

Použitie obrázkov a textov a predovšetkým akékoľvek ich publikovanie je zakázané.

Kontakt

Ak máte otázky alebo námety, kontaktujte nás, radi Vám odpovieme.

Odosielanie formulára...

Došlo k chybe na serveru.

Formulár bol přijatý.

Captcha Image