Masticha

Tajomstvo živice z ostrova Chios

Masticha (po grécky μαστιχα, po anglicky mastic) je živica so širokými účinkami na celý tráviaci trakt, ktorá sa využíva v liečiteľstve od ústnej hygieny až po liečbu žalúdočných vredov, v gastronómii ako súčasť tradičných pokrmov a tiež pri výrobe domácej kozmetiky.

Úvodom

Masticha sa cielene získava z malého stromu, či skôr kríka, pistáciovníka mastichového v južnej časti gréckeho ostrova Chios. Vymedzenie tejto oblasti je v tomto prípade veľmi dôležité, pretože pistáciovníky rastú na celom Chiose a sú veľmi hojné v celej stredomorskej oblasti, ale iba špecifická oblasť s názvom Mastichochoria produkuje mastichu s takými vlastnosťami a účinkami, ktoré z nej už po tisícročia robia vysoko cenenú surovinu.

Prečo sa liečivá masticha rodí práve na ostrove Chios, aj to iba v jeho južnej oblasti, to je otázka, ktorá napriek mnohým teóriám zostáva stále nezodpovedaná...

Chránený pôvod (PDO) a falzifikáty

Svetová výnimočnosť mastichy, obmedzenie výskytu na relatívne malej lokalite a jej jedinečné účinky viedli v roku 1997 k udeleniu označenia Protected designation of Origin – PDO (Chránené označenie pôvodu) pre Chioskú mastichu. PDO je v rámci Európskej únie používané na označenie originálnych, tradičných a inak unikátnych výrobkov spojených s konkrétnou lokalitou. Cieľom je brániť parazitovaniu na tradičnom mene, chrániť spotrebiteľov pred produktmi ktoré napodobňujú originál alebo pred vyslovenými falzifikátmi.

V prípade mastichy označenie PDO bohužiaľ nezabránilo ponúkaniu falošnej mastichy a mastichového prášku. Pri neznalosti špecifickej vône a chuti pravej chioskej mastichy sa môžu záujemcovia o mastichu spoliehať iba na overených predajcov a originálne balenia výrobcu.

Masticha, mastix alebo mastiha či mastika?

Slovenský názov masticha je priamo odvodený od gréckeho μαστιχα. Aj v slovenskom prostredí sa ale môžete stretnúť s inými názvami a rôznymi skomoleninami a odvodeninami. Názov mastika je odvodený od anglického mastic. Označenie mastiha je odvodené z prepisu pôvodného gréckeho názvu μαστιχα do angličtiny. My na Slovensku ale máme ch, ktoré zodpovedá gréckemu χ, preto používame označenie masticha.

Mastichová zem

Ostrov Chios

Ostrov Chios, domovina mastichy, je skutočná perla Egejského mora s prekrásnou a rôznorodou krajinou, čistým morom, bohatou flórou aj faunou. Je to tiež ostrov divokej histórie, za ktorú vďačí okrem svojej polohy aj bohatstvu, ktoré už tisíce rokov predstavuje tunajší unikát – masticha.

Chios leží na dohľad od Malej Ázie, dnešného územia Turecka. Je dosť veľký na to, aby na ňom bolo vždy čo objavovať, ale na druhej strane je dostatočne malý na to, aby ste ho mohli obísť za jediný deň. Od severu na juh má asi 50 km a z východu na západ necelých 30 km.

Na Chiose nájdete vysoké štíty a divoké lesnaté územia, ale tiež oblasti,  ktoré sú plné starostlivo udržiavaných citrusových hájov. Po celom pobreží sú príjemné pláže s priezračnou vodou.  Podľa chuti môžete vyberať medzi kamenitými brehmi, plážami s jemným pieskom, skalnatými plážami a plážami s vyvretou lávou.

Mastichové dediny

Juh Chiosu, teda celá oblasť južne od nížiny Kampos a ústredného mesta Chios, je zasvätený mastiche. Oblasť sa nazýva Mastichochoria (Μαστιχοχορια), alebo aj mastichové dediny. Viac ako dediny ale tieto obce pripomínajú pevnosti. Boli tak vybudované kvôli stredovekému pirátstvu, ktorého cieľom bola na Chiose práve masticha.

Pre typickú mastichovú dediny je charakteristická spleť úzkych ulíc, vnútorné centrálne nádvorie a vonkajšie obranné opevnenie s ochrannými vežami. Napriek mnohým spoločným znakom si jednotlivé obce vytvárali osobitý štýl. Napríklad dediny Mesta a Pyrgi, dve v súčasnosti najzachovalejšie dediny, ležia neďaleko od seba, ale veľmi sa líšia. Mesta pripomína skutočnú stredovekú mestskú pevnosť, ako ju poznáme z johanitských ostrovov inde v Egejskom mori. Pyrgi je otvorenejšia a vďaka sgrafitovej výzdobe na domoch vzdialene pripomína atmosféru Hradčian so Schwarzenberským palácom.

Okolie dedín, celá oblasť Mastichochoria, je pokrytá organizovaným a udržiavaným porastom mastichových stromov – pistáciovníkov mastixových.

Získavanie mastichy

Pistáciovník mastichový, mastichový strom

Pistáciovník  mastichový (Pistacia lentiscus  var. Chia, čeľaď Anacardiaceae) je skôr ker ako strom. Dosahuje výšku 2-3 m, výnimočne dvojnásobok. V Grécku sa mu hovorí tiež skinos.

Pistáciovník rastie pomaly, dospelosť dosahuje po 40. roku a dožíva sa viac ako 100 rokov. Mastichu produkuje pistáciovník až po piatom roku života. Ideálny pre produkciu živice je pistáciovník v 15. roku života. Priemerne dáva jeden ker len 150 – 200 gramov mastichy ročne.

Zber mastichy

Kvôli získaniu živice sa kry cielene narezávajú. To sa robí počas celého leta pomocou špeciálneho noža. Je to kľúčová zručnosť, ktorá zaistí čo najvyšší výtok živice a zároveň čo najmenšie poškodenie kra. Narezáva sa kmeň a silnejšie vetvy postupne od dolnej časti kmeňa. Zárezy sú pomerne husté.

Pred narezaním je potrebné pod krami pripraviť pôdu, aby sa dali spadnuté kryštály ľahko zbierať. Mechanicky sa okolie stromov čistí a vyrovnáva sa terén. Takto pripravený povrch sa posype práškom z bieleho mletého kameňa a urovná sa do súvislej vrstvy.

Masticha steká zárezmi v kmeni a padá na pripravenú pôdu pod krami. Kvapky začnú tuhnúť 15-20 dní od prvého zárezu. Prvé sa zbierajú veľké kúsky živice a potom  sa ostatné zhrnú a zozbierajú. Zber sa potom uloží na chladné miesto. Živica sa čistí a pripravuje na ďalšie použitie.

Minulosť a súčasnosť mastichy

Divoká história

Je ťažké posúdiť, kde pri rozprávaní o dávnej histórii mastichy končia fakty a kde začínajú mýty utvrdzované neustálym opakovaním v rôznych publikáciách a na webových stránkach predajcov mastichy. Isté je, že prvé odborné zmienky o liečivých účinkoch sú známe od Dioscorida, ktorý v prvom storočí uvádzal mastichu ako prostriedok na liečbu tráviacich ťažkostí, na osvieženie dychu a ako pleťovú masku. Po ňom odporúča mastichu známy staroveký lekár Klaudios Galinos (Galén) na zápaly žalúdka a čriev a dokonca aj na zastavenie krvácania. Jeho práce potom ďalej ovplyvnili lekárov počas ďalších storočí.

Otázkou je ako dlhá je história mastichy ako žuvačky, ktorá je osviežujúca, zábavná, napomáhajúca ústnej hygiene. Je logické, že toto využitie predchádzalo vyššie popísaným lekárskym výskumom. Žuvanie mastichy pre svieži dych alebo proste len tak pre zábavu sa potom uvádza v súvislosť s rímskou a byzantskou spoločnosťou a v mnohých neskorších dobách je to súčasťou háremovej kultúry a výsadou žien z bohatej spoločnosti.

Na Chiose sa dozviete, že Krištof Kolumbus bol miestnym rodákom (v skutočnosti sa vraj volal Kolomvos) a Janovanom ho nazývali preto, lebo v jeho dobe bol Chios pod janovskou nadvládou. V Pyrgi môžete navštíviť aj Kolumbusov rodný dom.

Vládci na Chiose v stredoveku a rannom novoveku nie len že ťažili z obchodu s mastichou, ale tiež investovali do jeho ochrany budovaním už vyššie uvedených opevnení. To malo ochrániť produkciu mastichy najmä pred pirátmi.

Moderné výskumy

Výskumy mastichy realizované predovšetkým koncom minulého storočia dávajú za pravdu starovekým lekárom. Do češtiny preloženú publikáciu Chios Masticha, Výsledky vedeckých výskumov nájdete na stiahnutie tu. Pozoruhodné sú najmä fakty súvisiace s liečbou žalúdočných vredov. Zistilo sa totiž, že masticha zabíja helikobakter pylori, pôvodcu žalúdočných vredov, a že je teda jedným z mála prírodných prostriedkov, ktorými sa dá proti žalúdočným vredom bojovať.

Viac o liečebných účinkoch nájdete tu.

 

Do pozornosti dávame aj zaujímavý dokumentárny film o ostrove Chios a produkovaní mastichy. Konkrétne Chioskej mastiche je venovaná časť medzi 2:00 - 8:00 minútou.

Kapky pryskyřice stékají po kůře mastichového stromu.
Mastichový háj před sklizní
Kapky pryskyřice skanuté na zem a připravené ke sběru.
Staré mlýny na severním konci města Chios
Pryskyřice vyvěrající z mastichového stromu.
Západní pobřeží Chiu, pláž Elinda, kousek od mastichových vesnic.
Největší mastichová vesnice, Pyrgi s tradiční výzdobou omítky domů.
Několik okamžiků, možná hodin a tato kapka odpadne na připravenou půdu pod stromem.
Černá pláž sopečného původu přímo v oblasti mastichových vesnic - Mavra Vollia
Čištění mastichy. Přístavní molo, Chios.

 

chios mastic

liečivá kvapka živice

 

"Masticha je pre mňa teraz hlavne vášeň, zaujme sviežou chuťou a sľubnou vôňou. Vyliečené vredy, koniec problémov so žalúdkom a trávením, ochrana zubov ... to sú bonusy navyše."

Použité obrázky sú pôvodné fotografie autorov tohto webu alebo sa jedná o fotografie použité so  súhlasom ich autorov.  Uvedené texty sú pôvodnými textami autorov tohto webu.

Použitie obrázkov a textov a predovšetkým akékoľvek ich publikovanie je zakázané.

Kontakt

Ak máte otázky alebo námety, kontaktujte nás, radi Vám odpovieme.

Odosielanie formulára...

Došlo k chybe na serveru.

Formulár bol přijatý.

Captcha Image